Who’s Running for Office in Arkansas?

Special Election:

Feb. 8, 2022

State Senate District 7

Democrat
Republican
Independent or Other

2022 Elections:

Primary May 24, 2022

General Nov. 8, 2022

State Constitutional Offices

Governor

Lieutenant Governor

Attorney General

Democrat

Jesse Gibson

Independent or Other

Treasurer

Democrat
Republican
Mat Pitsch
Mark Lowery
Independent or Other

Secretary of State

Auditor

Democrat
Republican
Independent or Other

Land Commissioner

Democrat
Independent or Other

Federal Offices

U.S. Senate

Democrat
Independent or Other

U.S. House of Representatives

District 1

 

Democrat

Monte Hodges

Republican
Rick Crawford (incumbent)
Brandt Smith
Independent or Other

District 2

Republican
French Hill (incumbent)
David Poston
Conrad Reynolds
Independent or Other

District 3

Independent or Other

District 4

Democrat
Republican

Bruce Westerman (incumbent)

Independent or Other

Arkansas State Legislature

The 2022 district number is referenced

 

Arkansas Senate

District 1

Republican: Steve Crowell, Ben Gilmore (incumbent)

District 2

Republican: Matt Stone

District 3

Republican: Charles Beckham (incumbent)

District 4

Republican: Jimmy Hickey Jr. (incumbent)

District 5

Republican: Terry Rice (incumbent)

District 6

Republican: Bill Sample (incumbent), Matt McKee

District 7

Republican: Alan Clark (incumbent)

District 8

Democrat: Stephanie Flowers (incumbent)

District 9

Democrat: Dorothy Cooper, Reginald Murdock

District 10

Democrat: Cliff Hart
Republican: Ronald Caldwell (incumbent)

District 11

Republican: Ricky Hill (incumbent)

District 12

Democrat: Linda Pondexter Chesterfield (incumbent)
Republican: Wil Cheatham

District 13

Republican: Jane English (incumbent)

District 14

Democrat: Clarke Tucker (incumbent)

District 15

Democrat: Fred Love

District 16

Republican: Kim Hammer (incumbent)

District 17

Republican: Mark Johnson (incumbent), Spencer Hawks

District 18

Democrat: Nick Cartwright
Republican: Jonathan Dismang (incumbent)

District 19

Republican: Dave Wallace (incumbent)

District 20

Republican: Dan Sullivan (incumbent)

District 21

Republican: Blake Johnson (incumbent)

District 22

Republican: Ronald Laslo, John Payton, James Sturch (incumbent)

District 23

Republican: Scott Flippo (incumbent)

District 24

Republican: Missy Thomas Irvin (incumbent)

District 25

Republican: Breanne Davis (incumbent), Rick Harrell, Joe Pearson

District 26

Republican: Gary Stubblefield (incumbent)

District 27

Republican: Justin Boyd

District 28

Democrat: Jim Wallace
Republican: Bob Ballinger (incumbent), Bob Largent, Keith Slape

District 29

Republican: Jim Petty, Warren Robertson

District 30

Democrat: Greg Leding (incumbent)

District 31

— Pending special election — See list at top of page —

District 32

Republican: Joshua Bryant

District 33

Republican: Bart Hester (incumbent)

District 34

Republican: Peter Christie, Jim Dotson

District 35

Republican: Gayla Hendren McKenzie

Arkansas House of Representatives

District 1

Democrat: Teresa Roofe
Republican: Steve Dixon, Jeremy Wooldridge

District 2

Republican: Marsh Davis (incumbent), Hazel Whited

District 3

Republican: Page Dillard Evans, Stetson Painter

District 4

Republican: Bruce Emerson, Jack Fortner (incumbent)

District 5

Republican: Jim Hall, Ron McNair (incumbent)

District 6

Republican: Harlan Breaux (incumbent)

District 7

Republican: Brit McKenzie

District 8

Republican: Austin McCollum (incumbent)

District 9

 

District 10

Democrat: Daisy Bonilla

Republican: Mindy McAlindon

District 11

Republican: Rebecca Burkes, Robert Fair

District 12

Republican: Hope Duke, Jason Maxwell, Jay Oliphant

District 13

Republican: Greg Payne, Scott Richardson

District 14

Republican: Grant Hodges

District 15

Republican: John Carr (incumbent)

District 16

Republican: Kendon Underwood (incumbent)

District 17

Republican: Delia Haak (incumbent)

District 18

Republican: Robin Lundstrum (incumbent)

District 19

Republican: Clint Penzo (incumbent)

District 20

Democrat: Denise Garner (incumbent)

District 21

Democrat: Nicole Clowney (incumbent)

District 22

Democrat: David Whitaker (incumbent)

Republican: Brian Hester

District 23

Republican: Jim Wilson, Kendra Moore

District 24

Republican: Charlene Fite (incumbent)

District 25

Republican: Jody Harris

District 26

Republican: Mark Berry (incumbent)

District 27

Republican: James Loggins, Timmy Reid, Steven Walker, Alan Yarbrough

District 28

Republican: Chris Beller

District 29

Republican: Rick McClure (incumbent)

District 30

Republican: Frances Cavenaugh (incumbent)

District 31

Republican: Jimmy Gazaway (incumbent)

District 32

Republican: Jack Ladyman (incumbent)

District 33

Republican: Jon Milligan (incumbent)

District 34

 

District 35

Democrat: Milton Nicks, Jr. (incumbent)

District 36

Republican: Johnny Rye (incumbent)

District 37

Republican: Steve Hollowell (incumbent)

District 38

Republican: Dwight Tosh (incumbent)

District 39

Republican: Craig Christiansen (incumbent), Robert Griffin, Wayne Long

District 40

Republican: Stacey Caplener, Shad Pearce

District 41

Republican: Josh Miller (incumbent)

District 42

Republican: Stephen Meeks (incumbent)

District 43

Republican: Rick Beck (incumbent)

District 44

Republican: Stan Berry (incumbent), Dustin Morphis

District 45

Republican: Aaron Pilkington (incumbent)

District 46

Republican: Jon Eubanks (incumbent)

District 47

Republican: Wade Dunn, Lee Johnson (incumbent)

District 48

Republican: Gary Deffenbaugh (incumbent), Ryan Rose

District 49

Democrat: Jay Richardson (incumbent)

Republican: Max Avery

District 50

Democrat: Diana Osborne

District 51

Republican: Cindy Crawford (incumbent)

District 52

Republican: Marcus Richmond (incumbent)

District 53

Republican: Matt Duffield, David Howell, Doug Skelton

District 54

Republican: Mary Bentley (incumbent), Rose Roland

District 55

Republican: Matt Brown, Chris Corbitt

District 56

Democrat: Stephen Magie (incumbent)

Republican: Trent Minner, Kim Slaughter

District 57

Republican: Cameron Cooper (incumbent)

District 58

Republican: Les Eaves (incumbent)

District 59

Republican: Jim Wooten (incumbent)

District 60

Republican: Roger Lynch (incumbent)

District 61

Republican: David Hillman (incumbent), Jeremiah Moore

District 62

Republican: David Tollett (incumbent – redraw), Mark McElroy (incumbent – redraw)

District 63

Democrat: Deborah Ferguson (incumbent)

District 64

Democrat: Kenneth B Ferguson (incumbent)

District 65

Democrat: Vivian Flowers (incumbent)

District 66

Republican: Mark Perry (incumbent)

District 67

Republican: Karilyn Brown (incumbent)

District 68

Republican: Brian Evans (incumbent)

District 69

Republican: David Ray (incumbent)

District 70

Republican: Carlton Wing (incumbent)

District 71

Republican: Brandon Achor, Wes Booker

District 72

Democrat: Jamie Scott (incumbent)

District 73

Democrat: Andrew Collins (incumbent)

District 74

Democrat: Tippi McCullough (incumbent)

District 75

Democrat: Ashley Hudson (incumbent)

Republican: Heather Beech Turchi

District 76

Democrat: Joy Springer (incumbent)

District 77

Democrat: Fred Allen (incumbent)

District 78

Republican: Keith Brooks (incumbent)

District 79

Democrat: Tara Shephard

District 80

Democrat: Denise Ennett (incumbent)

District 81

Republican: Walter Burgess, RJ Hawk

District 82

Republican: Tony Furman (incumbent)

District 83

Republican: Lanny Fite (incumbent)

District 84

Republican: Les Warren (incumbent)

District 85

Republican: Richard McGrew (incumbent)

District 86

Republican: John Maddox (incumbent)

District 87

Republican: Chris Wolcott, DeAnn Vaught (incumbent)

District 88

Republican: Danny Watson (incumbent)

District 89

Republican: Justin Gonzales (incumbent)

District 90

Republican: Richard Womack (incumbent)

District 91

Republican: Bruce Cozart (incumbent)

District 92

Republican: Julie Mayberry (incumbent), Bobby Pierce

District 93

Republican: Mike Holcomb (incumbent)

District 94

Democrat: Andrew Pritt
Republican: Jeff Wardlaw (incumbent)

District 95

Republican: Howard Beaty (incumbent)

District 96

Republican: Sonia Eubanks Barker (incumbent)

District 97

Republican: Matthew Shepherd (incumbent)

District 98

Democrat: David Fielding (incumbent)
Republican: Wade Andrews

District 99

Republican: Lane Jean (incumbent)

District 100

Democrat: Carol Dalby (incumbent)